Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212545562E3
MAL212545562E3
Part No.:
MAL212545562E3
Datasheet:
MAL212545562E3.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V AXIAL
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
62mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.28 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.664 A @ 10 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.181 L (18.00mm x 30.00mm)