Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212547102E3
MAL212547102E3
Part No.:
MAL212547102E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL212547102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 40V AXIAL
Packaging:
Box
Series:
125 ALS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
159mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
850 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.19 A @ 10 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.591 Dia x 1.181 L (15.00mm x 30.00mm)