Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212547222E3
MAL212547222E3
Part No.:
MAL212547222E3
Datasheet:
MAL212547222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 40V AXIAL
Series:
125 ALS
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
84mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.44 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.016 A @ 10 kHz
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)