Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212548102E3
MAL212548102E3
Part No.:
MAL212548102E3
Datasheet:
MAL212548102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL
Series:
125 ALS
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
133mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.4 A @ 10 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)