Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215835223E3
MAL215835223E3
Part No.:
MAL215835223E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL215835223E3.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
158 PUL-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
43mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.85 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
39 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)