Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215849472E3
MAL215849472E3
Part No.:
MAL215849472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215849472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
78mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.29 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
73 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaMAL215849472E3.pdf
1. How to order MAL215849472E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL215849472E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL215849472E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL215836103E3 MAL215831682E3 MAL215819102E3 MAL215831472E3 MAL215849472E3
Part Number MAL215836103E3 MAL215831682E3 MAL215819102E3 MAL215831472E3 MAL215849472E3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 158 PUL-SI 158 PUL-SI 158 PUL-SI 158 PUL-SI 158 PUL-SI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 78mOhm @ 100Hz 78mOhm @ 100Hz 78mOhm @ 100Hz 78mOhm @ 100Hz 78mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 4.29 A @ 100 Hz 4.29 A @ 100 Hz 4.29 A @ 100 Hz 4.29 A @ 100 Hz 4.29 A @ 100 Hz
Impedance 73 mOhms 73 mOhms 73 mOhms 73 mOhms 73 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max) 2.047 (52.00mm) 2.047 (52.00mm) 2.047 (52.00mm) 2.047 (52.00mm) 2.047 (52.00mm)