Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215837103E3
MAL215837103E3
Part No.:
MAL215837103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215837103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
48mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.36 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
40 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)