Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215839182E3
MAL215839182E3
Part No.:
MAL215839182E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215839182E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
172mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.49 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
158 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)