Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215842682E3
MAL215842682E3
Part No.:
MAL215842682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215842682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
75mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.43 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
71 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)