Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215845393E3
MAL215845393E3
Part No.:
MAL215845393E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215845393E3.pdf
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Capacitance:
39000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
37mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.42 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
33 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)