Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215861562E3
MAL215861562E3
Part No.:
MAL215861562E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215861562E3.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
48mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.43 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
36 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)