Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215877822E3
MAL215877822E3
Part No.:
MAL215877822E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215877822E3.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
57mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.9 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
47 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)