Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225713182E3
MAL225713182E3
Part No.:
MAL225713182E3
Datasheet:
MAL225713182E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Series:
257 PRM-SI
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
100mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.18 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.852 A @ 10 kHz
Impedance:
70 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)