Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225753221E3
MAL225753221E3
Part No.:
MAL225753221E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225753221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Box
Series:
257 PRM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
540mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.32 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.848 A @ 10 kHz
Impedance:
360 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaMAL225753221E3.pdf
1. How to order MAL225753221E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL225753221E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL225753221E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL225727681E3 MAL225747221E3 MAL225727471E3 MAL225729471E3 MAL225753221E3
Part Number MAL225727681E3 MAL225747221E3 MAL225727471E3 MAL225729471E3 MAL225753221E3
Packaging Box Box Box Box Box
Series 257 PRM-SI 257 PRM-SI 257 PRM-SI 257 PRM-SI 257 PRM-SI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 220 µF 220 µF 220 µF 220 µF 220 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 540mOhm @ 100Hz 540mOhm @ 100Hz 540mOhm @ 100Hz 540mOhm @ 100Hz 540mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 1.32 A @ 100 Hz 1.32 A @ 100 Hz 1.32 A @ 100 Hz 1.32 A @ 100 Hz 1.32 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 1.848 A @ 10 kHz 1.848 A @ 10 kHz 1.848 A @ 10 kHz 1.848 A @ 10 kHz 1.848 A @ 10 kHz
Impedance 360 mOhms 360 mOhms 360 mOhms 360 mOhms 360 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm)