Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225716102E3
MAL225716102E3
Part No.:
MAL225716102E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225716102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Box
Series:
257 PRM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
210mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.69 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.166 A @ 10 kHz
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.441 (62.00mm)