Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225726471E3
MAL225726471E3
Part No.:
MAL225726471E3
Datasheet:
MAL225726471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
420mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.27 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.178 A @ 10 kHz
Impedance:
360 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)