Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225769101E3
MAL225769101E3
Part No.:
MAL225769101E3
Datasheet:
MAL225769101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.1Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
970 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.358 A @ 10 kHz
Impedance:
1.82 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)