Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225769121E3
MAL225769121E3
Part No.:
MAL225769121E3
Datasheet:
MAL225769121E3.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.75Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.12 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.568 A @ 10 kHz
Impedance:
1.52 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)