Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225772561E3
MAL225772561E3
Part No.:
MAL225772561E3
Datasheet:
MAL225772561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
280mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.06 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.884 A @ 10 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)