Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225776181E3
MAL225776181E3
Part No.:
MAL225776181E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225776181E3.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Box
Series:
257 PRM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.23 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.722 A @ 10 kHz
Impedance:
820 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)