Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225789391E3
MAL225789391E3
Part No.:
MAL225789391E3
Datasheet:
MAL225789391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
560mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.34 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.276 A @ 10 kHz
Impedance:
490 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)