Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX16904RAUE18/V+T
MAX16904RAUE18/V+T
Part No.:
MAX16904RAUE18/V+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaMAX16904RAUE18/V+T.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 600MA 16TSSOP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q100
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3.5V
Voltage-Input(Max):
28V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
600mA
Frequency-Switching:
2.1MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)