Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1792EUA33+
MAX1792EUA33+
Part No.:
MAX1792EUA33+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaMAX1792EUA33+.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Adjustable (Fixed)
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.25V (3.3V)
Voltage-Output(Max):
5V
VoltageDropout(Max):
0.25V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
250 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
Enable, Reset
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)