Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4835ETT25BD2+T
MAX4835ETT25BD2+T
Part No.:
MAX4835ETT25BD2+T
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX4835ETT25BD2+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 6TDFN
  • Related Categories
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.165V @ 250mA
Current-Output:
250mA
Current-Quiescent(Iq):
150 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
Enable, Reset, Soft Start
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)