Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8630YETD25+
MAX8630YETD25+
Part No.:
MAX8630YETD25+
Category:
PMIC - LED Drivers
Package:
14-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaMAX8630YETD25+.pdf
Description:
IC LED DRV RGLT MULT-STEP 14TDFN
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
DC DC Regulator
Topology:
Switched Capacitor (Charge Pump)
InternalSwitch(s):
Yes
NumberofOutputs:
5
Voltage-Supply(Min):
2.7V
Voltage-Supply(Max):
5.5V
Voltage-Output:
Current-Output/Channel:
25mA
Frequency:
1MHz
Dimming:
Multi-Step
Applications:
Backlight
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)