Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8878EUK36+
MAX8878EUK36+
Part No.:
MAX8878EUK36+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaMAX8878EUK36+.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.6V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
180 µA
Current-Supply(Max):
100 µA
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)