Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8891EXK27+
MAX8891EXK27+
Part No.:
MAX8891EXK27+
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MAX8891EXK27+.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SC70
  • Related Categories
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.7V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.135V @ 120mA (Typ)
Current-Output:
150mA
PSRR:
65dB (10kHz)
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)