NKK Switches MB2065SS2W30-CA
MB2065SS2W30-CA
Part No.:
MB2065SS2W30-CA
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaMB2065SS2W30-CA.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
MB2000
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 3A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V
ActuatorType:
Round, Button
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
PC Pin
IngressProtection:
Features:
Epoxy Sealed Terminals
PanelCutoutDimensions:
Category:
Pushbutton Switches
Datasheet:
ShinYuaMB2065SS2W30-CA.pdf
1. How to order MB2065SS2W30-CA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MB2065SS2W30-CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MB2065SS2W30-CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MB2061SS1W01 MB2065SS2W30-CA MB2011LS1W01 MB2011SS1W03 MB2011SS1W01-CA
Part Number MB2061SS1W01 MB2065SS2W30-CA MB2011LS1W01 MB2011SS1W03 MB2011SS1W01-CA
Manufacturer NKK Switches NKK Switches NKK Switches NKK Switches NKK Switches
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MB2000 MB2000 MB2000 MB2000 MB2000
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
SwitchFunction On-On On-On On-On On-On On-On
CurrentRating(Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 30 V 30 V 30 V 30 V 30 V