NKK Switches MB2085SS2W30-CA
MB2085SS2W30-CA
Part No.:
MB2085SS2W30-CA
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
MB2085SS2W30-CA.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
MB2000
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 3A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V