SMC Diode Solutions MBRF20100CTP
MBRF20100CTP
Part No.:
MBRF20100CTP
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaMBRF20100CTP.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
900 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C