Taiwan Semiconductor Corporation MBRF30200CT
MBRF30200CT
Part No.:
MBRF30200CT
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaMBRF30200CT.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 30A ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
30A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.05 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
200 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C