Taiwan Semiconductor Corporation MBRS10H150CT
MBRS10H150CT
Part No.:
MBRS10H150CT
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaMBRS10H150CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
970 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 µA @ 150 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C