onsemi MC74AC240DTR2
MC74AC240DTR2
Part No.:
MC74AC240DTR2
Manufacturer:
onsemi
Category:
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ShinYuaMC74AC240DTR2.pdf
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
  • Related Categories
Package/Case:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
74AC
ProductStatus:
Obsolete
LogicType:
Buffer, Inverting
NumberofElements:
2
NumberofBitsperElement:
4
InputType:
OutputType:
3-State
Current-OutputHighLow:
24mA, 24mA
Voltage-Supply:
2V ~ 6V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)