onsemi MC74ACT240NG
MC74ACT240NG
Part No.:
MC74ACT240NG
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaMC74ACT240NG.pdf
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
  • Related Categories
Package/Case:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
74ACT
Current-OutputHighLow:
24mA, 24mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)