NXP USA Inc. MC8640DTHJ1250HE
MC8640DTHJ1250HE
Part No.:
MC8640DTHJ1250HE
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
1023-BCBGA, FCBGA
Datasheet:
MC8640DTHJ1250HE.pdf
Description:
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
  • Related Categories
Package/Case:
1023-BCBGA, FCBGA
Packaging:
Tray
Series:
MPC86xx
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
PowerPC e600
NumberofCores/BusWidth:
2 Core, 32-Bit
Speed:
1.25GHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
DDR, DDR2
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
10/100/1000Mbps (4)
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
1.8V, 2.5V, 3.3V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (TA)