Stackpole Electronics Inc MCB7JB4K70
MCB7JB4K70
Part No.:
MCB7JB4K70
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMCB7JB4K70.pdf
Description:
RES 4.7K OHM 5% 7W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MCB
ProductStatus:
Active
Resistance:
4.7 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.378 L x 0.374 W (35.00mm x 9.50mm)