IXYS MCC220-12IO1
MCC220-12IO1
Part No.:
MCC220-12IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMCC220-12IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y2-DCB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
250 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
400 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
8500A, 9000A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)