IXYS MCC220-18IO1
MCC220-18IO1
Part No.:
MCC220-18IO1
Datasheet:
ShinYuaMCC220-18IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1800V Y2-DCB
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
250 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
400 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
8500A, 9000A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)