IXYS MCC500-14IO1
MCC500-14IO1
Part No.:
MCC500-14IO1
Datasheet:
ShinYuaMCC500-14IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V WC-500
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
545 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1294 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
300 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
16500A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
1 A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)