IXYS MCC72-14IO1B
MCC72-14IO1B
Part No.:
MCC72-14IO1B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMCC72-14IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
115 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
180 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1700A, 1800A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)