IXYS MCD220-14IO1
MCD220-14IO1
Part No.:
MCD220-14IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMCD220-14IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y2-DCB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
250 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
400 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
8500A, 9000A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)