IXYS MCD250-12IO1
MCD250-12IO1
Part No.:
MCD250-12IO1
Datasheet:
ShinYuaMCD250-12IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y2-DCB
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
287 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
450 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
9000A, 9600A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)