IXYS MCD255-18IO1
MCD255-18IO1
Part No.:
MCD255-18IO1
Datasheet:
ShinYuaMCD255-18IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIODE 1800V Y1-CU
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
250 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
450 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
9000A, 9600A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)