IXYS MCD56-16IO1B
MCD56-16IO1B
Part No.:
MCD56-16IO1B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMCD56-16IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
64 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
100 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1500A, 1600A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)