IXYS MCNA650PD2200CB
MCNA650PD2200CB
Part No.:
MCNA650PD2200CB
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
MCNA650PD2200CB.pdf
Description:
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR COMP
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
2.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
650 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1200 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
300 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
16000A, 17300A
Current-Hold(Ih)(Max):
300 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)