Microchip Technology MCP1711T-20I/OT
MCP1711T-20I/OT
Part No.:
MCP1711T-20I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaMCP1711T-20I/OT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.0V 150MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Ripple Blocker™
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.2V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
1.5 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)