Microchip Technology MCP1810T-21I/J8A
MCP1810T-21I/J8A
Part No.:
MCP1810T-21I/J8A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP1810T-21I/J8A.pdf
Description:
IC REG LINEAR 150MA 8VDFN
  • Related Categories
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Ripple Blocker™
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.1V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.38V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
50 nA
Current-Supply(Max):
290 µA
PSRR:
40dB (100Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)