Microchip Technology MCP1811BT-028/HCA
MCP1811BT-028/HCA
Part No.:
MCP1811BT-028/HCA
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaMCP1811BT-028/HCA.pdf
Description:
IC REG LINEAR 150MA 4UDFN
  • Related Categories
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.8V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
0.5 µA
Current-Supply(Max):
110 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)