Microchip Technology MCP1812AT-025/HCA
MCP1812AT-025/HCA
Part No.:
MCP1812AT-025/HCA
Datasheet:
ShinYuaMCP1812AT-025/HCA.pdf
Description:
IC REG LINEAR 300MA 4UDFN
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Supply(Max):
220 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)