Aceinna Electric Inc. MCR1101-20-5
MCR1101-20-5
Part No.:
MCR1101-20-5
Manufacturer:
Aceinna Electric Inc.
Category:
Current Transducers
Package:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaMCR1101-20-5.pdf
Description:
20A, 5V, RATIOMETRIC, 1.5MHZ BW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Current-Sensing:
20A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
100mV/A
Frequency:
1.5MHz
Linearity:
±1.5%
Accuracy:
±3%
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
ResponseTime:
300ns
Current-Supply(Max):
8mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Bidirectional
MountingType:
Surface Mount
Category:
Current Transducers
Datasheet:
ShinYuaMCR1101-20-5.pdf
1. How to order MCR1101-20-5 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MCR1101-20-5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCR1101-20-5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCR1101-20-5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCR1101-20-5 MCA1101-5-3 MCA1101-5-5 MCR1101-5-5 MCA1101-50-3
Part Number MCR1101-20-5 MCA1101-5-3 MCA1101-5-5 MCR1101-5-5 MCA1101-50-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC
SensorType - - - - -
Current-Sensing 20A 20A 20A 20A 20A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Sensitivity 100mV/A 100mV/A 100mV/A 100mV/A 100mV/A
Frequency 1.5MHz 1.5MHz 1.5MHz 1.5MHz 1.5MHz
Linearity ±1.5% ±1.5% ±1.5% ±1.5% ±1.5%
Accuracy ±3% ±3% ±3% ±3% ±3%
Voltage-Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
ResponseTime 300ns 300ns 300ns 300ns 300ns
Current-Supply(Max) 8mA 8mA 8mA 8mA 8mA
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C